sv

Gece Telefona Bakmak Gözleri Körleştirebilir

Bilgisayar ekranına veya televizyona uzun süre bakmak, sanılanın aksine herhangi bir göz kusuruna sebep olmaz. Bir tek gizli saklı hipermetrop iniz yahut erken-başlangıç yaşlılık hipermetrop isi var ise, belli belirsiz olan göz rahatsızlıklarınızı belirgin hale getirir.

Bilgisayar ekranına veya televizyona uzun süre bakmak, sanılanın aksine herhangi bir göz kusuruna sebep olmaz. Bir tek gizli saklı hipermetrop iniz yahut erken-başlangıç yaşlılık hipermetrop isi var ise, belli belirsiz olan göz rahatsızlıklarınızı belirgin hale getirir. Ayrıca bilgisayar vizyonunun sürekli titreşen yapıda olması; görme güçlüğüne, bu da dikkatle izlemekte olan kişilerde yorgunluğa neden olur.

Dikkatli bakış sırasında göz kırpma sayımızın dakikada beş-altı defaya indirilmesi (normalde bu sayı, çok keskin görmeye ihtiyaç duymadığımız işlerde dakikada 12-16 defadır), kırpma yoluyla gözümüzün nemlenmesini elde eden mekanizmayı yavaşlatarak göz kuruluğuna neden olur. Bu nedenle bilgisayar kullanıcılarında göz yorgunluğu ve göz kuruluğuna sık rastlamaktayız.

Akıllı telefonlar; yatkınlığı olan kişilerde miyop inin tetiklenmesinde ve artmasında etkili olabilir. Bu cihazlar; genellikle standart okuma mesafesi olan 40-50 santimetreden daha yakında tutuluyor, çoğunlukla da daha ufak cisimleri görmek için bizleri zorluyor. Bu da miyop inin ortaya çıkmasında ve ilerlemesinde yepyeni bir risk faktörü olabiliyor. Bunun yanında bilgisayar karşısında fazla zaman geçirenlerde sıklıkla rastlanan göz kuruluğu, tablet bilgisayar ile akıllı telefon kullanıcılarında da görülür.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Gece Telefona Bakmak Gözleri Körleştirebilir