sv

Vergi Affı

Vergi yapılandırma kanunu ile beraber bir süredir binlerce vatandaşın beklediği süreç başladı. İnternet aracılığı ile alınacağı duyurulan başvurular için kişilerin e devlet şifresi yada bu sisteme üye olması gerekecek. Öte taraftan yurttaşlar başvuruların ne zamana kadar devam edeceği benzer biçimde birçok mevzuda detayları merak ediyor. Bu kapsamda yeni düzenlemenin detayları Resmi gazete ile duyurulmuştu. Peki, Vergi borcu yapılandırma başvuruları başladı mı, nasıl yapılır? Borç yapılandırma başvuruları ne zamana kadar alınacak? İşte Vergi Borcu yapılandırma başvuru ekranı ve son dakika haberinin detayları…

VERGİ YAPILANDIRMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? BORÇ YAPILANDIRMA BAŞVURULARI BAŞLADI MI, RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI MI?

Bir süredir Meclis’te mesai harcanan Borç yapılandırma kanunu kapsamında beklenen gün geldi. KDV, MTV, ÖTV, tüm yönetimsel para cezaları, KYK borçları ile gömü alacakları gibi biroldukça borcu kapsayan bu yasayla birlikte vatandaşlar kolaylıkla mevcud bu borçlarının ödemelerini sağlayabilecek…

VERGİ BORCU YAPILANDIRMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

7256 sayılı kanun kapsamında borçlarında yapılandırma sürecine girebilecek olan yurttaşlar, bu işlemler için web vergi dairesini kullanacak. Buraya giriş yapabilmek için üye olma yahut E-Devlet şifresini kullanma hakkına sahip olan yurttaşlar, karşılarına çıkacak olan ekrandan işlemlerini gerçekleştirecek.

VERGİ AFFINA BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Ekranda da yer edinen sol menüdeki ödeme ve borç işlemleri ekranına giriş yapılması gerekecek. Burada 7256 sayılı kanun kapsamında ödeme işlemleri menüsüne giriş meydana getirecek olan yurttaşlar, başvurularım ekranına tıklayarak ödeme planlarını seçtikten sonra işlemlerini gerçekleştirebilecek.

500 milyar liralık borcun yapılandırılacağı milyonlarca fert tarafınca beklenen vergi ve prim yapılandırması resmen yürürlüğe girdi. Bugünden itibaren internet üzerinden veya vergi dairelerine gidilerek borçlar yapılandırılacak. Vergi, prim borçları, köprü ve trafik cezaları yeniden yapılandırılacak. Borçların 18 taksitle ödenmesinin önünü açan düzenleme resmen devreye girdi.

VERGİ AFFI HANGİ BORÇLARI KAPSIYOR?

Vergi yapılandırması, gelir, kurumlar, katma değer vergisi, özel tüketim, motorlu taşıtlar, gümrük vergileri, emlak, çaşama temizlik vergileriyle ceza ve gecikme faizlerini de kapsayacak. Faiz ödeme şartlarına göre yapılandırmaya eklenecek. Öğrenim kredisi borçları, kamunun kira alacakları ile TOBB-TESK-Barolar Birliği aidatları da yapılandırılabilecek. Böylece esnaf üye olduğu odalara borçlarını kolaylıkla ödeyebilecek.

Çiftçilerin tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ile orman köylülerinin kullandığı krediler de yapılandırma kapsamında olacak. Düzenlemeyle, 500 milyar liralık bir kamu alacağı yapılandırılmış olacak. 18 taksitte ödenecek olan yapılandırma 36 aya süreye yayılacak. Ödemeler 2 ayda bir gerçekleştirilecek.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Vergi Affı