sv

Rusya, Elon Musk’un StarLink internetini kullanan vatandaşlara para cezası planlıyor

Rusya, Batı uydu takımyıldızlarını ulusal internetini tehdit olarak görüyor

Rusya, ulusal internet ağını dünyanın geri kalan çevrimiçi altyapısından izole etmek için yıllarını harcadı ve 2019’un sonunda ulusal ‘RuNet’i küresel internetten kesmeyi başarıyla test etti. Her ne sebeple olursa olsun, Rusya’ kesilmeli mi? ‘Küresel internetten – Batılı düşman güçler tarafından ya da olası bir savaş senaryosunun bir sonucu olarak – Rusya kendi yerel internet ağını koruyabilecek. Sonuçta, bir kablo her zaman kesilebilir ve modern internet büyük ölçüde deniz altı kablolarına güvenir.

Bununla birlikte, Elon Musk’ın, dünyanın her noktasına internet ışınlayan bir uydular ağını öngören iddialı StarLink programı, Rus devletinin talep üzerine internetini kendi kendine izole etme yeteneğine meydan okuyor. Halihazırda yörüngede bulunan 900’den fazla uydu ile StarLink, geçen yıl Ekim ayında karasal olarak internet yayınlama yeteneğinin beta testini gerçekleştirdi.

Popular Mechanics’in Rusça baskısında yayınlanan bir rapora göre, ulusal Duma bunu ulusal güvenlik için bir tehdit olarak gördüğü için Rusya, Musk’ın uzay-ışınlı internetini kullanmaya cesaret eden vatandaşları cezalandırıyor . Para cezaları, sıradan kullanıcılar için 135-405 ABD Doları arasında değişebilir ve ülkenin Operasyonel Arama Tedbirleri Sistemini atlamak için Batı uydu hizmetlerini kullanan tüzel kişiler için 13.500 ABD Dolarına kadar çıkabilir. Rus yasalarına göre, tüm Rus internet trafiği bir Rus iletişim sağlayıcısından geçmelidir. StarLink, OneWeb gibi Rus olmayan uydu takımyıldızlarının bunu atlatması muhtemeldir, fikir, bu tür hizmetleri kullanmaya çalışan vatandaşları veya tüzel kişileri cezalandırmaktır.

Rusya’nın uzay şefi Dmitry Rogozin daha önce StarLink’i askeri çıkarlarını ilerletmek için “ABD’nin yağmacı, zeki, güçlü, yüksek teknoloji politikası” olarak tanımlamıştı. Rusya, NASA ve ABD Savunma Bakanlığı’nın SpaceX’i hükümet sözleşmeleri yoluyla sübvanse etmedeki rolünü eleştirdi.

Uyduları Rus Soyuz roketleriyle uzaya çıkarıldığı için OneWeb’i yasaklamak ilginç bir hareket olurdu. SpaceX’in Amerikalıları Uluslararası Uzay İstasyonuna taşımak için ABD’nin Rus roketlerine olan bağımlılığını azalttığını belirtmekte fayda var.

Rusya’nın ‘Sphere’ programı ile internet ışınlayan kendi uydu takımyıldızı için planları var.

Rusya ayrıca daha önce StarLink’in uydu ağının gece gökyüzünde “çok parlak” olduğundan şikayet etmişti. Dünyadaki gökbilimcilerden gelen benzer şikayetlerden sonra SpaceX, yansıma önleyici kaplamalara sahip uydular göndermeye başladı ve hatta bazılarında onu çıplak gözle neredeyse görünmez kılan bir vizör vardı.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Rusya, Elon Musk’un StarLink internetini kullanan vatandaşlara para cezası planlıyor