sv

Elektrikli arabalar benzinli ve dizel arabalardan daha mı hızlı değer kaybediyor?

AutoTrader, AutoTrader'daki ikinci el elektrikli araçların (EV'ler) fiyatlarının, kayıttan sonraki ilk on iki ayda önemli değer kaybeden bazı modellerin olduğunu gösteriyor.

AutoTrader, AutoTrader’daki ikinci el elektrikli araçların (EV’ler) fiyatlarının, kayıttan sonraki ilk on iki ayda önemli değer kaybeden bazı modellerin olduğunu gösteriyor. Bu, yeni satın alanlar için kötü bir haber olsa da, bir avuç zeki alıcıya çok daha düşük fiyatlarla EV satın alma fırsatı veriyor.

Otomobil pazarı, ne yazık ki, ikinci el piyasada bile EV’lerin ortalama bir sürücünün otomobil bütçesinin çok ötesinde fiyatlandırıldığını söyledi.

Güney Afrika’da yeni yalnızca dört EV model serisi mevcuttur: MINI Cooper SE, BMW i3, Jaguar I-PACE ve Porsche Taycan. Nissan Güney Afrika, otomobilin ikinci neslini ithal etmemeye karar verdiğinden, Nissan LEAF artık mevcut değil.

Birinci nesil Nissan LEAF’ın kullanılmış örneklerine ulaşmak zor.

EV’ler Güney Afrika’da çok düşük hacimlerde satıldığından, önceden sahip olunan fiyat trendlerinin ortaya çıkması yavaş. AutoTrader, yine de bu arabaların nasıl ticaret yapabileceğine dair geleceğe bir göz atmanın mümkün olduğunu söyledi.

Yeni EV’lerin fiyatları AutoTrader’in büyük ikinci el envanterindekilerle karşılaştırılırken, BMW i3 ve Mini SE en az amortismanı gösteriyor.

Kullanılmış ve yeni EV fiyatları (2020 – Mart 2021)

Bu, yeni küçük hatchback’lerin, büyük lüks sedanlara ve premium SUV’lara kıyasla değerlerinin daha büyük bir yüzdesini koruma eğiliminde olduğu benzinli ve dizel otomobillerde kullanılmış otomobil fiyat eğilimleriyle uyumludur.

Bu Jaguar I-PACE için kesinlikle geçerlidir. Giriş seviyesi I-PACE’in şu anda R2 milyona sattığı yerlerde, 2020 modeline R1.2 milyon kadar (nispeten konuşursak) sahip olunabilir.

AutoTrader CEO’su George Mienie, “Yeni bir BMW i3’ün muhtemel sahibi, fiyatının ikinci el bir I-PACE fiyatından çok uzak olmadığını görebilir” dedi. “Her ikisi de mükemmel otomobiller, ancak bazı sürücüler Jaguar’ın daha geniş iç alanını memnuniyetle karşılayacaklar” diye ekledi.

Porsche’ler, güçlü değer korumalarıyla bilinir, ancak yine de elde edilecek tasarruflar vardır. Bir Porsche Taycan Turbo S veya Porsche Taycan Turbo, yeni bir örneğin fiyatından yaklaşık 100.000 R $ daha ucuza satın alınabilir.

Bu önemli görünmeyebilir, ancak etiket fiyatı, kolayca R250.000 ila 500.000 R arasında değerinde olan isteğe bağlı ekstraları hesaba katmaz. Bu değerin çoğu genellikle ikinci sahibine çok düşük bir maliyetle aktarılır.

İkinci el BMW i3 ve MINI Cooper SE otomobillerine yönelik güçlü talep – iyi değer koruma özelliğiyle birleştiğinde – birkaç yıl daha devam edebilir, çünkü önümüzdeki iki yıl içinde Güney Afrika’ya gelen çoğu elektrikli araç pahalı, birinci sınıf ürünler olacak.

R600.000 ila R900.000 aralığındaki bu tür elektrikli araçların, R2 milyon artı kulübündekileri etkileyen önemli değer kaybından kaçması muhtemeldir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Elektrikli arabalar benzinli ve dizel arabalardan daha mı hızlı değer kaybediyor?