sv

Smart Ring Vücut Sıcaklığını İzler, COVID Ateşini Erken Tespit Edebilir

Kaliforniya Üniversitesi, San Francisco ve Kaliforniya Üniversitesi, San Diego’dakiler de dahil olmak üzere bir araştırma ekibi, COVID ile ilişkili ateşi tespit etmek için sıcaklık ve kalp atış hızı dahil olmak üzere sağlık verilerini toplayabilen akıllı bir yüzük potansiyelini test etti. -19. Bir kavram kanıtı çalışmasında araştırmacılar, Oura adlı Finlandiyalı bir girişim tarafından geliştirilen yüzüğün, hastalar semptomlar yaşamaya başlamadan önce ateşleri tespit edebildiğini gösterdi ve bu da teknolojinin COVID-19 için bir erken uyarı sistemi olarak işlev görebileceğini öne sürdü.

COVID-19 enfeksiyonlarını erken tespit etmek ve hemen karantina uygulamak, virüsün yayılmasını sınırlamaya ve hastaların erken tedavi görmesine yardımcı olabilir. COVID-19 enfeksiyonlarında en yaygın semptomlardan biri ateştir ve ateşin erken evrelerinin hafif olması ve fark edilmemesi yaygındır. Vücut ısısını izlemek için giyilebilir bir cihaz kullanmak, enfeksiyonun erken belirtilerini yakalamanın bir yoludur.

Oura halkası, kalp atış hızı, aktivite seviyeleri, sıcaklık ve solunum hızı gibi çeşitli sağlık parametrelerini ölçebilir. Çalışmaya katılan araştırmacı Benjamin Smarr bir basın bülteninde “Bu sadece bir bilim sorunu değil, sosyal bir sorun” dedi. “Sıcaklığı ölçebilen giyilebilir cihazlarla, herkese açık bir COVID erken uyarı sistemi hayal etmeye başlayabiliriz.”

Oura halkalarına sahip 50 gönüllünün katıldığı bu çalışmada, halkalar tarafından toplanan verilerde ateşin başlangıcı kolayca tespit edildi. Smarr, “Ateşi olan insanları izleyen çizelge yanıyormuş gibi görünüyordu” dedi. İlginç bir şekilde, araştırmacılar ateşin başlangıcının, insanlar COVID semptomlarını fark etmeye başlamadan önce meydana geldiğini gözlemledi ve bu da teknolojinin bir erken uyarı sistemi olarak işlev görebileceğini öne sürdü. Bazı durumlarda, insanlar ateş dışında herhangi bir semptom fark etmediler.

Smarr, “Bazı ateş benzeri olayların gerçekten asemptomatik olmadan bildirilmeyebileceği veya fark edilmeyebileceği hipotezini destekliyor” dedi. “Bu nedenle giyilebilir cihazlar, COVID-19 pandemisinde özel bir öneme sahip olan bildirilmeyen hastalıkların aksine asemptomatik [hastalık] oranlarının belirlenmesine katkıda bulunabilir.”

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Smart Ring Vücut Sıcaklığını İzler, COVID Ateşini Erken Tespit Edebilir