sv

Yapay Zeka Güce Açtır Ama Düşündüğünüz Gibi Değil

Yapay zekaları etik açıdan kısa tutmak önemlidir, ancak dikkate alınması gereken başka hususlar da vardır.

Hükümet ve endüstri ortaklıkları ile çok sayıda özel şirket tarafından beslenen Amerika Birleşik Devletleri, yapay zeka ve yakın kuzenleri makine öğrenimi, bilişsel bilgi işlem, derin öğrenme ve gelişmiş uzman sistemlerin dünya çapında geliştirilmesi ve kullanımında liderlik etmeye hazırlanıyor. Teknoloji halihazırda birçok endüstride devrim yaratıyor, hükümete giriş yapıyor ve evrimini yavaşlatacağına dair hiçbir işaret göstermiyor.

Federal hükümet bir süredir yapay zekanın ve onun içsel avantajlarının savunucusu olmuştur. 2020 Hükümet Yasasında ( HR 2575 ) AI , Meclisi geçti ve Senato’da yasama gündemine yerleştirildi. Tasarı, Ajansların AI teknolojilerini benimsemesine ve hükümet genelinde kullanımını planlamasına yardımcı olacak Genel Hizmetler İdaresi’nde mükemmellik merkezleri oluşturacak.

Askeri ve istihbarat kurumları da yapay zekayı yeteneklerine entegre etmek için aktif olarak çalışıyor. Yapay zekanın ne yapması ve ne yapmasına izin verilmemesi gerektiği dahil olmak üzere teknolojinin etiği üzerinde aktif bir şekilde çalışıyorlar. Şubat ayında Savunma Bakanlığı, yapay zekayı kullanmak için beş etik ilkeyi kabul etti . İstihbarat topluluğu , sivil ve savaş dışı konuşlandırmalara daha uygun birkaç varyantla birlikte, DOD planına çok benzeyen , İstihbarat Topluluğu için kendi Yapay Zeka Etiği’ni yayınladı .

Yapay zekaları etik açıdan kısa tutmak önemlidir, çünkü bazı seviyelerde insanlar YZ’lerden korkarlar veya en azından onlara çok güvenmezler . Oldukça az sayıda bilim kurgu filmi ve TV şovu, dünyayı ele geçirmeye veya insanlığı ortadan kaldırmaya çalışan güce aç bir yapay zekaya sahiptir. İnsanları öldürmek isteyen bir yapay zeka inşa edecek kadar aptal olma ihtimali çok düşük, bunu yapması için ona bir platform vermek çok daha az. Ancak, yapay zeka ile farklı türde bir güç arzusu konusunda endişelenmemiz gerektiği ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde The Print dergisindeki bir makale , genellikle bilgisayar çipi üretenlerin katıldığı bu yılki sanal Semicon West konferansını ele aldı. Gösteride, Applied Materials CEO’su Gary Dickerson açılış konuşması sırasında meslektaşlarını, yapay zeka kullanımının veri merkezlerinde güç tüketimini bakımını zorlaştıracak noktaya getireceği konusunda uyardı.

Dickerson, “AI her şeyi değiştirme potansiyeline sahip” dedi. Ancak AI, ele alınmadığı takdirde gerçek potansiyeline ulaşmasını engelleyecek bir Aşil topuğuna sahip. Aşil topuğunun güç tüketimidir. Sinir ağlarını eğitmek, bugün mevcut olan teknolojiyle yapıldığında inanılmaz derecede enerji yoğun. “

Dickerson, sorunun kapsamına bir örnek olarak bugün veri merkezlerinin dünya elektrik arzının sadece% 2’sini tükettiğini söyledi. Yapay zeka kullanımı nedeniyle, 2025 yılına kadar talebin% 15’e kadar yükseleceğini tahmin etti.

Bence sorun sadece çipler ve donanım değil, AI’lerin genellikle bilgi işlem kaynaklarını kullanmak için optimize edilmediği gerçeğidir. Çoğu, görevlerini tamamlamak için ihtiyaç duydukları kadar gücü ya da mevcut olan her şeyi alır. Bunu test etmek için, test laboratuvarımda gelecekteki bir sütunda ele almayı planladığım bazı AI’ları denedim.

Laboratuvarımda yapabileceğim şeylerden biri, incelenen çeşitli cihazların ve makinelerin tam güç tüketimini izlemektir. Bunu, cihazların iddia ettikleri kadar verimli olduğunu doğrulamak veya kullanılmadıklarında ne kadar bekleme gücü tükettiklerini kontrol etmek için yapıyorum. Ancak, bir makinenin gerçekleştirdiği her bir görev veya işlemin ne kadara mal olacağını belirlemek için standart bir elektrik ödeme oranı da uygulayabilirim.

Örneğin, bir test iş istasyonunda, bir Microsoft Word dosyasını açmak yalnızca bir kuruş ve Adobe Photoshop’u açmak neredeyse iki katına çıkar. Genellikle paraya mal olan bireysel bilgisayar görevlerini düşünmezsiniz, ancak bir dosyayı açmak gibi bir şey yapmak bilgisayarın disk sürücüsü, grafik kartı ve bellek gibi daha fazla kaynak kullanmasına neden olur. Bu da ısı üretir ve bu da soğutma sistemine daha fazla güç sağlar. Hesaplamam tam olarak kesin değil çünkü bunu yapmak için sistemin termal tasarım gücünü hesaba katmam gerekecek, ki bu da bireysel eylemlerin genellikle ölçülebilir bir şekilde etkileyemeyecek. Ancak, farklı bileşenlerin veya programların göreceli olarak güce aç doğasını gösterir.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Yapay Zeka Güce Açtır Ama Düşündüğünüz Gibi Değil